Nefotit... aneb fotící svatební hosté

01.07.2022

Focení na svatbě není zakázáno a nebo vlastně je? Pár řádků o tom, jak se během pár minut můžete stát otravným fotícím hostem nebo zklamanou nevěstou.

Svatba patří mezi významné události, a tak je potřeba ji řádně fotograficky zdokumentovat. Většina snoubenců si ale sama zajistí někoho, kdo se toho ujme. Může to být klidně kamarád nebo strýček, ale nejčastěji je to profesionální svatební fotograf. Sice většina z vás má doma úplně nový foťák nebo ten nejšpičkovější foto mobil, ale zkuste na obojí ve svatební den zapomenout (nejlépe zapomenout doma na stolku).

Ze svatebního dne vzniknou jedinečné fotky, kterými si rádi budete tento den připomínat ...a vůbec nevadí, že nebudou od vás.

Vždycky, když vidím při obřadu ten les foťáků a mobilů, tak si říkám, jestli hostům stojí přijít o tu slávu, kvůli spoustě fotek zad nevěsty a ženicha. Úplně tím posledním hřebíčkem do rakve téhle slavnostní události je ovšem host dokumentarista (popřípadě celý štáb fotografů), který běží před nevěstou a poté překáží naprosto všude a všem a je na naprosté většině fotek a ne, opravdu ho nezvládnu "vyfotošopovat".

Snad to nebude drzé, ale sepsal jsem pro vás pár pravidel:

  • Svatba není fotografický kurz ani vhodná příležitost k procvičování foto dovedností (i když tolik lidí si asi jinde nezkusíte vyfotit).
  • Když se fotí fotka, na které máte být, nevtipkujte a dál nefoťte skupinku, kde scházíte, ale běžte si stoupnout na své místo.
  • Při svatební hostině se neomlouvejte, že překážíte a polil jste babičku, raději se posaďte na své místo a zkuste vyfotit místo novomanželů například svůj svatební doprovod.
  • Nestůjte ve frontě na fotku, stůjte raději ve frontě na dort, když se svatební dort sní, jiný už nebude.
  • První tanec opravdu nezkoušejte fotit, většinou fotka stejně bude rozmazaná.
  • Večerní focení prskavek vypadá krásně, ale potřebujeme, aby ty prskavky někdo držel, jinak nebudeme mít fotku nikdo.

Cílem tohoto blogu není zakázat focení na svatbě, naopak například ve večerních hodinách budou vaše momentky jistě milým zpestřením (až opadne stud a rodiče se nebudou koukat), ale významné chvíle si užijte s novomanželi. A nebojte se, novomanželům po svatbě vytvořím svatební web se všemi fotkami, takže jestli jste je nerozčílil (třeba focením na svatbě) určitě se s vámi o ně jednoduše podělí.